Ondřej Tollinger

Czech Republic
log in to view email
https://www.youtube.com/channel/UCirCKFKn-HY8IKCF9ekXHcw
7 summits reached
7 ascents tried
Registered
August 6, 2020
Last logged
October 16, 2020

The active challenges

Highest points of European countries 14%

 • Hvannadalshnukur, 2119m  

  Hvannadalshnukur, 2119m
  Jul 3, 2020 / Jul 1, 2020 - Jul 12, 2020
  Island - pohádka nás nečekala

  Video z výstupu = http://https://youtu.be/3r0Zko1b18A

  Od úpatí nejvyšší hory Islandu jsem zahájil výstup v 6:13. Tomáš teda čas mírně korigoval, ale plus mínus to sedělo. Bylo pod mrakem a ledovec nebyl vidět, i když se Tomáš snažil výstup idealizovat možností vystoupat nad mraky, reálně tomu ani jeden z nás nevěřil. Bohužel pro nás, ne tedy v ten moment, se nám opravdu podařilo nad mraky vylézt. Ten pocit byl úžasný a nemohl jsem se nabažit pohledů. Plusem bylo také to, že jsem již věděl, jak se vyhýbat trhlinám a nespadnout do nich. Před vrcholem je krásná rovinka, kde se jde přibližně dva kilometry a nejvyšší vrchol se krásně přibližuje. Jenže po rovině v mačkách se nešlo úplně lehce, nepomohl ani silný boční vítr a před nástupem na vrchol (první fotka níže), jsem neměl žádné síly. Tomáše jsem poprosil o zastavení a v ten moment jsem viděl, že je na tom podobně jako já. Ještě pár minut před tím jsem přemýšlel nad tím, zda posledních 200 výškových metrů zvládnu a zda by nebylo lepší zůstat pod vrcholem a otočit to. Jenže když jsem viděl, že parťák je na tom podobně a že cíl máme na dosah, nehodlal jsem to otočit. Nikdo z nás totiž nemohl jít kvůli trhlinám sám. Pomohla také krátká pauza. Získal jsem pár sil a věděl, že více odpočívat nedává smysl. Mráz, led a vítr není ideální kombinace pro relax v horách. Poslední metry jsem úspěšně pokořil a najednou jsem stál na vrcholu. Byl to úžasný pocit, akorát vítr nám nedovolil si zde dát odpočinek a vypít vrcholové pivo. Na něj však došlo hned pod vrcholem, kde byla předchozí pauza. Potom jsem rozhodl, že sundáme mačky a vyrazíme jen v botách. Ukázalo se to jako ideální řešení. Sníh se totiž odpoledne začal bořit a z kopce se šlo doslova samo. Návrat byl tedy rychlý a žádná komplikace nenastala. Kolem půl 7 večer jsem byl už zpět u auta a myslel jsem si, že to nejhorší mám již za sebou. Jenže to jsem se šeredně pletl, protože ledovec mi chtěl ukázat, že ani malé chyby neodpouští. 

  https://youtu.be/3r0...

 • Djeravica, 2656 m  

  Djeravica, 2656m
  Jul 26, 2019 / Jul 19, 2019 - Jul 28, 2019
  Šílený Balkán

  Video z výstupu = https://youtu.be/iA7eLArG6SI

  Pod horou je malá obec Gropa e Erenikut, kam směřovala naše cesta. Vzhledem k tomu, že se jedná poměrně o lehký výšlap, tak se zastavilo na oběd ve městě Peć. Což se ukázalo jako chyba, protože i když se dočtete, že cesta z městečka Junik do obce Gropa e Erenikut není dobrá, tak ona je spíše opravdu hodně špatná. Sice se tam pracuje na zlepšení, ale věřte, že s Fordem Fiestou se dostat po takové cestě pod horu opravdu nedalo. Když už jsem snažení vzdal a nechal auto v malé zatáčce (bez ohledu na to, že druhý člen naší dvoučlenné výpravy mi říkal, ať to auto netrápím už dávno), tak jsem ani nestihl nasadit pořádně batoh na záda a v dálce jsem uslyšel auto. Pán zastavil a pomohl nám asi s devíti kilometry cesty, která byla opravdu extrémní, a i když nás nechal asi 3 km od zmíněné obce, tak nás vlastně zachránil, respektive naši cestu tento den. Poté vše probíhalo prakticky v běhu. Stan se postavil někde mezi sruby u potoka a časově nám bylo jasné, že se na vrchol můžeme dostat ještě za světla. Myslím, že máme možná časový rekord nejen při výstupu, ale i při sestupu. Štěstí nám přálo natolik, abychom se dostali na vrchol, ale zas ne tolik, aby nás nezastihla bouřka. Nehledě na silnější studený vítr jsem ještě vyndal drona, zkusil udělat pár záběrů a poté již sprintoval dolu. Druhý člen výpravy mě za moment dohnal a pak pokračoval prakticky náš běh ke stanu. Přehnalo se přes nás pár kapek a když už se zdálo, že vše bude konečně bez komplikací, tak nás u jedné salaše nepříjemně překvapila smečka psů, která se za námi rozběhla a kdyby je bača nezahnal zpět, tak nevím, jak to mohlo dopadnout. Ke stanu se přišlo se západem Slunce a pomalu jsem nestihl ani pořádně dát věci do stanu a začalo zase pršet. Závěrem se snad dá jen říct, že vlastně vše bylo úplně dokonale načasované a vše vyšlo na jedničku, akorát ta hvězdička tam přece jen chybí, protože časově to bylo extrémní. 

  https://youtu.be/iA7...

 • Dobra Kolata, 2528m  

  Dobra Kolata, 2528m
  Jul 25, 2019
  Šílený Balkán

  Při sestupu ze Zle Kolaty se nám zachtělo vylézt ještě i na tu Dobrou. I když si myslím, že Dobra je ve finále možná ještě složitější než ta Zla. :)

 • Zla Kolata , 2534m  

  Zla Kolata , 2534m
  Jul 25, 2019
  Šílený Balkán

  Video z výstupu = https://youtu.be/6S2NAJRC9UM

  Cílem výpravy v Černé Hoře byla Zla Kolata (2534 m). Začátek byl ve vesnici Vusanje. Při příjezdu jsem si všiml albánské vlajky, ale až později jsem pochopil proč jí zde mají. V této vesnici žijí převážně Albánci. Já jsem již dopředu zařídil ubytování u jedné rodiny, která také byla Albánská. Co mě ale překvapilo nejvíce byla jejich přátelská atmosféra. První večeře proběhla zcela v rodinném duchu u jednoho stolu a paní domácí nám uvařila tradiční speciality, což dokreslovalo tento kouzelný večer. Další ráno začalo poměrně brzkým vstáváním, protože to byl den D naší výpravy. Já měl již batoh připraven a hodil jsem do sebe menší svačinu. Poté se vyrazilo na cestu. Po několika kilometrech jsem si všiml, že u cesty je salaš, kde nabízejí nějaké občerstvení a padlo rozhodnutí, že po cestě zpět zkusíme otestovat. Celá cesta byla naprosto úžasná, a vůbec ne komplikovaná. Samotný závěr sice nebyl lehký, ale ne neřešitelný. Ruce je třeba zapojovat minimálně a spíše může dělat problém psychická stránka, tak jako se to stalo nám. Přemýšleli jsme nad tím, co zapříčinilo v minulosti pád dvou Čechů a kam asi spadli. Nám se naštěstí nic nestalo, a to i přesto, že kromě Zle Kolaty byla zdolána i Dobra Kolata (2525 m), která je ve finále možná náročnější než ta Zla. Cesta zpět již byla "pohádková", i s avizovaným občerstvením při salaši. 

  https://youtu.be/6S2...

 • Maglic, 2387m  

  Maglic, 2387m
  Jul 21, 2019
  Šílený Balkán

  Video z výstupu = https://youtu.be/U-X8miW67gE

  Hlavním cílem v Bosně pro nás byla nejvyšší hora Maglič s výškou 2386 m. Náš výstup začal ještě na Bosenské straně, avšak pokračoval k jezeru Trnovačko, které již leží v Černé Hoře. Došlo tedy na ilegální překročení hranic. To nás však netrápilo, protože následující den jsme se vraceli zpět do Bosny. Výstup na samotnou horu od jezera není náročný a měl by ho zvládnout každý. Je potřeba si dávat pozor na podjíždějící suť.  Byl jsem sám svědkem nepozornosti jedné ženy, která si po pádu zranila nohu a byla následně dopravována zpět do bezpečí. Náš návrat se naštěstí odehrál bez komplikací.

  https://youtu.be/U-X...

 • Kékes, 1014m  

  Kékes, 1014m
  Sep 17, 2016
  Vlakem do Maďarska

  Nejvtipnější výstup s cestou vlakem z Prahy přes Budapešť a přenocováním u vrcholu.

 • Musala, 2925m  

  Musala, 2925m
  Jul 5, 2015
  Pohoří Rila

  Dosažení nejvyššího vrcholu Bulharska v rámci přechodu pohoří Rila.